Sernik baskijski - przepis

 

sernik_baskijski

Cześć! 

Czy Wy też jak ja uwielbiacie serniki? Ja mogę jeść sery w każdej możliwej postaci, dlatego również sernik jest deserem, który już dawno temu podbił moje serce. Co powiecie na sernik w nieco innej wersji? Bardziej... kremowej? Zapraszam!

sernik_baskijski

Sernik w wykonaniu jest ultraszybki, ale po upieczeniu musi chwilę posiedzieć w lodówce. Dlatego jeśli zależy Wam na zaskoczeniu znajomych tym pysznym deserem - warto zrobić go dzień przed, aby kolejnego dnia był idealny!

Oryginalny przepis nie posiada spodu, jednak w tym przepisie powstanie on ze skruszonych ciasteczek wymieszanych z masłem. Jest to bardzo szybkie i proste w wykonaniu. Jednak jeśli nie lubicie ciasteczkowych spodów to dolną warstwę możecie wykonać sami. Ja ostatnio polubiłam się ze spodem z mielonych orzechów włoskich, który wykonuje się do sernika w wersji rosyjskiej.

Sernik baskijski jest mocno przypieczony, prawie przypalony na wierzchu i idealnie kremowy w środku.

Składniki:

700 g kremowego serka kanapkowego (może być słony)

250 g serka mascarpone

1 szklanka cukru

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

6 jajek

400 ml śmietany kremówki 30-36%

szczypta soli

spód:

200 g herbatników

3 łyżki masła

Tortownicę o średnicy 24 - 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 200°C (góra - dół). Masło roztapiamy, a ciasteczka kruszymy w malakserze. Całość razem mieszamy i uklepujemy spód tortownicy. Pieczemy 10 minut i wyjmujemy do wystudzenia.

Oba serki ucieramy mikserem z cukrem, ekstraktem waniliowym oraz solą. Następnie powoli dodajemy jajka oraz płynną śmietankę kremówkę. Masa będzie płynna, dlatego w celu uniknięcia wymieszania jej ze spodem musimy wlewać ją bardzo powoli, może być na łyżkę. Piekarnik nastawiamy na 200°C i pieczemy sernik przez 30-45 minut. Przez ostatnie 10 minut piekłam go w 220°C. Dzięki temu na wierzchu sernika powstała ciemna, karmelowa warstwa, a po wyjęciu środek się trząsł. Po upieczeniu trzymamy ciasto przez godzinę w gorącym piekarniku, a po wystudzeniu wstawiamy na kilka godzin lub najlepiej całą noc do lodówki. 

I voilà! Przepyszny sernik jest gotowy!

sernik

Komentarze

  1. Uwielbiam serniki, a ten wygląda przepysznie. Być może nawet wypróbuję dzisiaj przepis, bo i tak miałam robić dziś ciasto, a zdaje się, że potrzebne składniki mam w domu. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda pysznie!

    https://toskaonline.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda niezwykle apetycznie. Mniam, mniam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam serniki. Moim zdaniem to jedno z najlepszych ciast. Ten przepis również wkrótce wypróbuję.
    ----------------------------------------
    https://mennica-krakowska.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Pamiętajcie o badaniach wzroku! Możecie je wykonać u okulista sierakowice. Wiele osób nie chodzi do okulisty bo uważa, ze wszystko jest ok. Ja tak robiłam. W końcu poszłam,bo bolały mnie oczy. Okazało się, że rozwinęła się u mnie duża wada wzroku.

    OdpowiedzUsuń
  6. polecam do sernika dać krem z białej czekolady lub stopioną białą czekoladę. wtedy jest przyjemnie słodki, kremowy, na jednym kawałku na pewno się nie skończy ;) biała czekolada pasuje też do sernika na zimno :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wow chętnie już teraz bym zjadła taki sernik. Super przepis

    OdpowiedzUsuń
  8. jeśli ktoś chciałby zastąpić biały cukier czymś zdrowszym a do tego by sernik miał karmelowy posmak to polecam brązowy cukier z melasą. daje się go mniej niz zwykłego, a słodkość jest taka sama. do takiego sernika jak znalazł :)

    OdpowiedzUsuń
  9. czy ktoś próbował dać miody bio zamiast cukru do tego lub innego sernika? zastanawiam się jaki musiałby być przelicznik, żeby ciasto było odpowiednio słodkie i kremowe, ale nie zbyt rzadkie, lejce się...

    OdpowiedzUsuń
  10. to bardziej taki śmietanowiec jak sernik, bo sera tam nie ma ;) warto dodać do niego nieco czekolady ręcznie robionej lub eko. do środka jako takie chrupki lub na wierzch jako polewa :) wtedy jest słodszy i ma bardziej wyrazisty smak :)

    OdpowiedzUsuń
  11. serniki to bardzo wdzięczne ciasta, bez względu czy robi się je z twarogu czy z jogurtu :D wystarczy dodać do nich aromat, kakao, orzechy, czy np. masło z nerkowców, krem pistacjowy i całość nabiera niesamowitego smaku i aromatu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. niedawno zainwestowałam w tanią dietę pudełkową by nieco schudnąć, ale nie powiem - ciasta nadal mnie kuszą ;) a taki sernik z kremowego serka i śmietany może ma mniej kalorii niż tradycyjny? przynajmniej byłaby to solidna porcja bialka ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. skoro to taki w zasadzie kremówkowy sernik to może warto do niego wrzucić owoce? można dać na wierzch trochę borówki amerykańskiej albo truskawki i zalać całość galaretką, albo dać owocki do środka. ktoś już próbował w ten sposób? mam w ogródku własne sadzonki tych roślin więc przydałoby się je wykorzystać :)

    OdpowiedzUsuń
  14. chrupące herbatniki, kremowy serek - brzmi super :D jak takie idealne ciasto do popołudniowej kawki ;) warto dodać że w sklepach można znaleźć kawy ziarniste aromatyzowane z nutką śmietanki, czy kakao więc będą tym lepiej pasować do naszych wypieków :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

stylowanka na Instagramie